Oct 29 2007

$15.06 menu for the week of Oct. 29


I’m excited about this week’s menu! I’ve never made my own pizza crust before. I really hope it turns out well.

  • Homemade pizza, side salad $2.70
  • Penne and vodka sauce, side salad $1.12
  • Homemade waffles, homemade apple syrup, fruit $1.52
  • Taco soup $4.65
  • Grilled cheese sandwiches and leftover salad or soup $0.27
  • Side salads (whenever): $4.80

Total: $15.06
*I just realized I included the price of the green pepper twice (I included the total price in the salad, but I have 1/3 of it alloted for the pizza. So, I cut $0.56 off the week’s total.

Side salad:
I’m using romaine hearts, green peppers, cucumber, carrots and dressing this week. The total cost of all veggies was $5.36. I’ll use some of the carrots for other meals (and might freeze them), and some green pepper for my pizza. It’ll all be consumed this week. I don’t want to break down the cost per salad, so I’ll just add this to the week’s total.

Homemade pizza with:
mozzarella cheese $0.90
green pepper $0.56
pepperoni $0.56
marinara sauce (we’ll just use half a jar or so) $0.38
Total: $2.40. I am still deciding on what recipe to use for the crust (I don’t have a breadmaker right now, so I’m looking for hand recipes. I do have a Kitchen Aid mixer though, if I can make it in that). I don’t expect the crust to cost more than .30 though. Let’s say the pizza will cost $2.70, for now.

Update: This crust recipe looks good! Thanks for the suggestion, Michele.

Penne and vodka sauce
I got a box of penne for .69. I expect we’ll use half-3/4 of the box. So, $0.23-$0.35. The sauce I got on sale for $0.77.
Total: $1.12

Waffles and apple syrup, fruit
I bought a box of mix for $1.19. We’ll probably use 1/3 of the box, so $0.40 plus maybe $0.20 in oil.
Apple syrup: $0.17 for the sugar, plus $0.30 for the juice= $0.47
I only have canned fruit right now. Let’s say we eat the oranges for $0.45.
Meal total: $1.52

Taco soup:

I haven’t tried this before, but it sounds delicious. I’m going to make some slight changes to the recipe.

1 pound lean ground beef $1.99
1 can (15 ounces) kidney beans $0.39
1 can (11 to 15 ounces) whole kernel corn, drained $0.39
1 10 oz can Rotel tomatoes $0.45
1 envelope taco seasoning (I don’t have a packet. I’m going to make my own. It will cost pennies) $0.04
1 (28 oz) can tomatoes $0.90
1 sm can chopped chile peppers (4 ounces) -I’m omitting. Don’t have it
1 can (15 ounces) pinto beans $0.49
1 envelope Hidden Valley Ranch Dressing-I don’t have it. It costs $1.50 or so to buy. I’m just going to use a squirt of bottled ranch, and add some extra garlic powder.
Total: $4.65

Grilled cheese sandwiches, leftover taco soup, remaining salad
$0.12 for the bread, maybe $0.15 for the cheese. Leftovers are already accounted for in previous meals.
Total: $0.27

For you new folks to my blog, welcome! This menu feeds myself and my husband. We eat cereal, oatmeal or waffles for breakfast. Lunches are leftovers from whenever, or a simple sandwich, applesauce, yogurt, veggies, whatever we have on hand.

For more menus, visit orgjunkie.



13 Responses to “$15.06 menu for the week of Oct. 29”

  1. I highly recommend Jay’s Signature Pizza Crust from allrecipes.com I make pizza every week and I’ve been using this recipe for years. It’s delicious. I’ve made it in the breadmaker and also the regular way and always perfect. It’s GREAT!

  2. And have you seen the coupon for free Juicy Juice? Here’s the link http://www.juicyjuice.com/nirf/cm2/upload/93A0DC75-C222-44C9-B76D-E0C05D893CC1/PTGuide_Family.pdf

    I’m going to guess that Crystal will post it tomorrow on MoneySavingMom

    Oh, found your site through Menu Plan Monday :)

  3. Thanks for your help, Michele! I think the crust recipe you suggested looks good, and it looks like something I can do. Also, thanks for the link to the free Juicy Juice!

  4. yum! Great menu this week! I’m going to try to get mine posted tomorrow.

  5. Wow – that’s an unreal effort. I love people who blog about frugality so I’m sure to be back. Found you via menu plan monday list. :-)

  6. what a yummy meal plan, and very economical too

  7. Thanks so much for stopping by to say “hi” on my site. I’m super excited about your giveaway. Thanks for such a great offer!

  8. I don’t know how you do this – 90 cents worth of mozzerella cheese here would be about an ounce!

  9. Wow you are truly an inspiration to the poor college student (aka me) thanks for posting this!! :) I keep telling people you CAN make good food on a tight budget!

  10. I love making Waffles from scratch. They do make a nice change for dinner.

  11. Just found your blog–it’s great. WHERE do you get such cheap cheese? Even with Aldis or super-sale w/coupons I don’t think I’ve ever had such cheap cheese on a homemade pizza? Maybe I just use way more or something.

  12. Actually, I did get the cheese at Aldi. I got an 8-oz. bar of mozz. for $1.79. Since I just made one pizza for two people, I used half of the bar.

  1. 1 Trackback(s)

  2. Menu for the week of Dec. 3 | Sense to Save

Sorry, comments for this entry are closed at this time.


Hey! I'm Kacie, wife to Shane and mother to Jonathan (7), Vivienne (5) and Amelia (2) . I write about my family's finance: how we save money, improve our spending, and plan for the future.

I hope I can inspire and encourage you to improve your situation. See disclosure.

I'm adopting a much slower-paced posting schedule, and treating this as a hobby blog now.

Keep in Touch!
Like me on Facebook Follow Me on Twitter RSS Feed

Subscribe to my email updates:
  • Ebates Coupons and Cash Back

Web Statistics