Oct 07 2007

The cost per unit of baking items

I’d like to calculate the cost of recipes I make. This will take time to gather all the data, and I’ll be updating this from time to time. Cost info is subject to change, if I find better prices than calculated here. You can plug in your purchase price to determine your cost per unit.

If I’ve made an error on my calculations, please let me know!

BREAD:

  • One loaf white bread $0.59
  • 22 slices per loaf = $0.026 per slice of white bread

BROWN SUGAR:

  • 1 lb. brown sugar = $0.89
  • 2.25 cups packed brown sugar = 1 lb.
  • $0.89 / 2.25 cups = $0.395 per cup of brown sugar
  • $0.024 per Tablespoon, $0.0082 per teaspoon

EGGS:

  • $1.24/dozen at Aldi
  • $1.24/12 = $0.103 per egg

FLOUR:

  • $1 for a bag of 5 lbs., so $0.20 = 1 lb.
  • 1 sifted cup = 115 grams
  • 1 lb. = 454 grams, so 5 lbs. = 2270 grams of sifted flour
  • 2270 grams / 115 grams = 19.73 cups of sifted flour in a 5-lb. bag
  • 19.73 cups / 5 lbs. = 3.94 cups per lb.
  • $0.20 per pound / 3.94 cups = $0.05 per cup of sifted flour


GRANULATED SUGAR:

  • I bought a 5-lb. bag for $1.89. Probably not the cheapest.
  • $1.89 / 5 = $0.378 per pound of sugar
  • 2.25 cups = 1 lb.
  • $0.378 / 2.25 = $0.168 per cup of sugar

MARGARINE:

  • $0.50 for a pack of 4 sticks
  • 1 stick = 1/2 cup
  • 1 stick = $0.125

MILK-(RECONSTITUTED POWDERED MILK):

  • $12.99 for 20 quarts
  • 4 quarts in 1 gallon, so that’s $12.99 for 5 gallons, or $2.598 per gallon
  • There are 16 cups in one gallon
  • $2.598 / 16 cups = $0.162 per cup of milk

PEANUT BUTTER:

  • 18 oz. cost $1
  • 18 oz. container holds 32 Tablespoons, or 96 teaspoons
  • $1 / 32 T = $0.031 per Tbsp. peanut butter, or $0.01 per tsp.

SALT:

  • I bought a 26-ounce container of iodized salt for $0.33
  • The nutrition label says there are 491 servings of 1/4 teaspoon portions of salt in the container
  • 491 x .25 teaspoons = 122.75 teaspoons in the container
  • $0.33 / 122.75 tsp = $0.0026 per teaspoon of salt
  • 3 tsp = 1 T
  • 1 Tablespoon of salt = $0.0078


8 Responses to “The cost per unit of baking items”

  1. Kacie,

    If you do any baking with yeast try to find it in bulk. I got two pounds for 2.99 at Sams. It came in two bags, I keep one in a cool dark place and the open one in the fridge. Most recipes call for 1tbsp, which is the same as what’s in a small envelope. The strip of 3 envelopes costs at least $0.99 but if you buy in bulk, 1 tbsp=7gr or $0.02. Quite a bit of savings. Also, when you find butter on sale, like right now is 1.69/lb in one of my grocery stores, try to stock up for the holidays. You can keep it in the freezer.

  2. Just stumbled on this… nice work. I’ve been wanting to figure out how much I am spending to make a loaf of my own bread. This will definately get me started. :) I’ll have to post on my blog the price breakdown when I do. :) I’ll point your way for the help!

    Blessings!

  3. Wow…just realizing how much we spend up North here!!

  4. This is great! I just love to crunch the numbers and figure everything out. This baking guide is wonderful for that, especially for all of those holiday trays and figuring out your savings. Thank you!

  5. Wow, what a great tool! I’m definately using this.

  6. thanks, my daughter is taking cake decorating and we have been struggling to come up with the costs of things.

    This is great, and I thank you for it!!

  7. I wish I shopped where you do. Stuff costs a lot more here!!

  1. 1 Trackback(s)

  2. How much does that recipe cost? | Sense to Save

Sorry, comments for this entry are closed at this time.


Hey! I'm Kacie, wife to Shane and mother to Jonathan (7), Vivienne (5) and Amelia (2) . I write about my family's finance: how we save money, improve our spending, and plan for the future.

I hope I can inspire and encourage you to improve your situation. See disclosure.

I'm adopting a much slower-paced posting schedule, and treating this as a hobby blog now.

Keep in Touch!
Like me on Facebook Follow Me on Twitter RSS Feed

Subscribe to my email updates:

Web Statistics