Oct 04 2007

Ouch. This was not a $35/grocery week.

Just got back from the grocery stores. It took me about two hours total, including driving to a store that’s about 20 minutes away. I went to Aldi, Shop ‘n Save and Kuhn’s.

Because my pantry was lacking some serious staples, I decided not to even try making this a $35/grocery week. I think you can only reasonably do that when you already have essentials such as peanut butter, vinegar, jelly, etc.

Here’s what I bought:

Aldi:

  • Pancake syrup .99
  • Flour tortillas .79
  • Butter .89
  • Pineapple can .69
  • Instant dry milk $12.99 [Hooray! I found powdered milk at a good price, finally. I can make five gallons of milk with this, so it will cost $2.60/gallon. Read my post here about why regular milk costs $3.61]
  • Grape Jelly .99
  • White vinegar .59
  • Parmesan cheese 1.99
  • Salsa 1.49
  • Wheat bread 1.49
  • 2 loaves white bread .59 each
  • Large doz. eggs 1.24
  • Total: $25.32

Shop ‘n Save:

  • Smoked sausage $1 (with coupon)
  • Boneless, skinless chicken breasts $6.91 ($1.69/lb. and got 6 good-sized lean chicken breasts)
  • Total: $7.91

Kuhn’s:

  • Bag yellow onions .99
  • 2 lb. bag carrots .99
  • Celery 1.29
  • Gallon milk 3.61
  • Peanut butter $1 (I bought 3)
  • Yoplait yogurt .50 (bought 5)
  • Arm & Hammer detergent 100 oz. $1.99 after coupon
  • Cottonelle toilet paper 12 pack double roll $4.99 after coupon (about .21 for a regular roll, .42 for double roll)
  • Cap’n Crunch 1.33 (got 2 boxes)
  • Ground beef $6.18 (at 1.79/lb., I got around 3.5 pounds)
  • Total: $28.70

The items in italics are pantry staples that I won’t need to replace for awhile. I spent $29.91 on those items. Since I bought so much beef and chicken, that should last two weeks. So, while I spent a lot this week, I got reasonable deals and was able to restock my pantry. Had I stuck to the $35/week rule, I wouldn’t have been able to restock AND buy things to cook this week.

***A tip: Since I wanted to get all my shopping done in one outing, I took some of my recycled frozen milk and juice containers (now full of water) from my freezer and put them in the trunk. I created a cooler of sorts using those frozen containers and my laundry basket.



3 Responses to “Ouch. This was not a $35/grocery week.”

  1. Sounds like you did a pretty good job! Thanks for commenting on my blog too…this is an adventure for me, and it’s fun to find like-minded friends along the way. I often have weeks where I spend more too. It helps (if you can afford it) to budget a little more than you want to spend so that you don’t get too discouraged if you’re not meeting your goal each week. And then you can save the remainder of your grocery budget each week towards something else.

  2. I think you did well, even still. Do you shop just for you and your dh? Wow, filling your pantry back up for $29.91 is pretty darn good! :)

    OT: I have to say, Kacie, that I really appreciate your posts on my blog and your encouragement. You are such a sweetheart! Love your blog too! I subscribed!

    Have a great day!

  3. Thanks, Quasi! Yep, it’s just me and my husby. Though, in a few weeks, we’ll have some visitors (his parents!) yay!

    And, you’re welcome for the encouragement on your blog!

Sorry, comments for this entry are closed at this time.


Hey! I'm Kacie, wife to Shane and mother to Jonathan (7), Vivienne (5) and Amelia (2) . I write about my family's finance: how we save money, improve our spending, and plan for the future.

I hope I can inspire and encourage you to improve your situation. See disclosure.

I'm adopting a much slower-paced posting schedule, and treating this as a hobby blog now.

Keep in Touch!
Like me on Facebook Follow Me on Twitter RSS Feed

Subscribe to my email updates:
  • Ebates Coupons and Cash Back

Web Statistics